Co to jest INTERNET SYMETRYCZNY?

 

Zapewnij sprawny przepływ danych w swojej firmie, dzięki szybkiemu i niezawodnemu dostępowi do Internetu w oparciu o symetryczne łącze zapewniające jednakową prędkość wysyłania i odbierania danych.

Czemu łącze symetryczne jest lepsze?

Komunikacja sieci lokalnej (komputery i urządzenia w biurze) to równoczesne wysyłanie i odbieranie danych pomiędzy “klientem” i “hostem”. Hostem jest zazwyczaj serwer zawierający treść, którą klient chce pobrać lub uzupełnić. Zatem w pierwszej kolejności klient wysyła do hosta żądanie (porcja danych) aby potem móc pobrać właściwą treść.


A więc… co to jest Internet symetryczny?
W małych Firmach korzystających z Internetu niesymetrycznego prędkość wysyłania jest zazwyczaj ograniczona do kilku Mb/s. Czasem nawet do 2-5. Zatem, gdy kilka komputerów równocześnie wysyła dane, to “nie mieszczą” się one w wąskim paśmie do Internetu i muszą zaczekać na zwolnienie zasobów.
Wnioskiem z powyższego scenariusza jest stwierdzenie, iż niska prędkość uploadu wpływa negatywnie na szybkość i komfort korzystania z Internetu – również utrudnia pobieranie. Problem narasta, gdy korzystamy z coraz większej liczby urządzeń, komputerów, laptopów, smartphon’ów, serwerów NAS i innych. Ewoluują również same systemy operacyjne i aplikacje, które coraz intensywniej wykorzystują komunikację z Internetem np. poprzez rozwiązania chmurowe.

Także witryny internetowe “rosną”. Czy potrzebuję Internetu światłowodowego? Internet niesymetryczny to zazwyczaj usługa bardzo tania. Zalecamy ją głównie dla najmniejszych Firm, w których procesy nie opierają się na wykorzystaniu Internetu.

Dla Firm większych, w których Internet pełni ważną rolę, powinniście zwrócić uwagę na większą liczbę parametrów: symetryczność łącza – sprawna komunikacja z sieci lokalnej do Internetu w obie strony stały adres/adresy IP – co pozwala na zastosowanie bardziej rozbudowanych rozwiązań i niezależny monitoring dostępności łącza. nadmiarowa prędkość – nawet kilkuosobowa Firma potrafi chwilami przekroczyć 200 Mb/s. W takich sytuacjach na pewno ktoś będzie narzekał na “słaby” Internet. niskie opóźnienia w sieci dostawcy internetowego – poniżej 1 ms do bramy i dobre styki z innymi operatorami. wydajna sieć lokalna LAN – dobrze zaprojektowana i starannie wdrożona infrastruktura biurowa, a w szczególności: wydajny i funkcjonalny router (wysoka wydajność pakietów, inteligentne i dynamiczne kolejkowanie ruchu), przełącznik/switch, staranne okablowanie i wydajne WiFi. To ostatnie staje się najczęstszą przyczyną problemów z Internetem w Firmie, ale o tym rozpiszemy się przy innej okazji. koniecznie światłowód. Tylko ta technologia zapewni bezawaryjność jak i stabilność działania usługi oraz ułatwiony upgrade prędkości gdy zapotrzebowanie w Firmie wzrośnie.

Zalety łącza symetrycznego: sprawna komunikacja w obie strony wydajność stabilność gwarantowany poziom jakości natychmiastowy serwis niska cena wsparcie operatora Prędkość pobierania 100 Mb/s 200 Mb/s 500 Mb/s 1000 Mb/s Prędkość wysyłania 100 Mb/s 200 Mb/s 500 Mb/s 1000 Mb/s

Malborskie Światłowody oferują światłowodowe łącza symetryczne, zapraszamy do kontaktu z naszym działem handlowym.